Úspěšný zálet VUT 714 FDM

Poslední květnový den roku 2019 jsme využili k záletu prvního bezpilotního letadla VUT, které bylo kompletně vytisknuto na 3D tiskárně. Úspěšný zálet proběhl v 7:05 UTC na modelářské ploše letiště Medlánky. Vnitřní strukturu letounu VUT 714 FDM vytvořil jako svoji bakalářskou práci Martin Sladký, který ji bude v nejbližších dnech obhajovat. Dálkové řízení stroje měl na starosti ing. Tomáš Hájek a letoun odstartoval ing. Petr Dvořák, vedoucí bakalářské práce. Letoun vzniknul i díky spolupráci s firmou 3DLabPrint, která se zabývá vývojem 3D tisknutých maket skutečných letadel.

Ve srovnání s kompozitní verzí letounu VUT714 je ta vytvořená na 3D tiskárně o 7% těžší, vnitřní struktura však stále nabízí možnosti k odlehčení. Autoři proto věří, že se jim podaří hmotnost dále snížit, snad i pod hranici kompozitní verze. Hlavní výhodou takto vyrobeného letadla je výrazně nižší pracnost při kompletaci a možnost okamžitého zohlednění konstrukčních změn bez nutnosti modifikovat drahé formy pro výrobu kompozitu.

Update: Martin Sladký svoji bakalářskou práci nejen že úspěšně obhájil, ale získal za ni i Cenu průmyslového podniku. Gratulujeme!